Informační centrum Karlovy Vary

MístoKarlovy Vary, ČR
Typveřejná budova s parterem, modulání, dočasná
KlientKancelář architektury města Karlovy Vary (KAM°KV)
TýmVeronika Kommová, Shota Tsikoliya, Ondřej Janků, Daniel Sviták, Anders Nordby Haagenrud
AutorCOLLARCH s.r.o.
SpolupráceThun 1794 a.s.

Studie infocentra vychází z požadavku Kanceláře architekta města Karlovy Vary na vytvoření informačního centra nejen pro návštěvníky, ale i pro obyvatele Karlových Varů. Infocentrum by mělo sloužit jako “maják” upozorňující na budoucí rozvoj území podél řeky Ohře. Zároveň by infocentrum mělo být přemisti-telné v budoucnu tak, aby mohlo plnit svou funkci i v dalších plánovaných rozvo-jových lokalitách. Z tohoto důvodu byl v zadání zvolen požadavek koncipovat infocentrum jako modulární stavbu z kontejnerů, které budou přemistitelné z místa na místo.

Umístění infocentra na pozemku mezi ulicemi Varšavská a Západní se jeví jako vhodné vzhledem k tomu, že se nachází na spojnici mezi vlakovým Dolním nádražím, Horním nádražím a autobusovým terminálem u budovy Tržnice. Zároveň je lokalita blízko hlavní pěší zóny v ulici T. G. Masaryka, blízko magistrátu atd.

Návrh stavby reaguje na místní kontext a vytváří z pětice kontejnerů tvar “U” s vnitřním atriem situovaným okolo stávajícího vzrostlého stromu. Stavba info-centra je přízemní jednak kvůli snadné přístupnosti, jednodušší konstrukci a také kvůli menší finanční náročnosti. Dá se ale uvažovat o využití střechy infocentra jako letní terasy, která může sloužit jako doplňková výstavní plocha nebo jako prostor pro pořádání kulturních akcí (diskuze, vernisáže, prezentace apod.).

Vstupní předprostor infocentra kultivuje nové betonové pobytové schodiště se stupni na sezení a nová vyvýšená dřevěná paluba stíněná markýzami, která vytváří další prostor k posezení a rozšiřuje kapacitu interiéru infocentra pro další návštěvníky zejména v letních měsících.

Budovu infocentra doplňuje vyhlídková věž, která slouží jako “landmark” - z dálky viditelný snadno zapamatovatelný prvek, který upozorňuje, že v tomto místě se odehrává něco speciálního. Věž je vhodným doplněním infocentra i z toho důvodu, že bezprostřední okolí řešeného území je značně nepřehledné (podchod, zeleň, rušná komunikace, most, řeka..). Bez ní by se infocentrum mohlo stát nenápadným “zahradním pavilonkem”, který většina nově příchozích mine bez povšimnutí. Zároveň možnost vystoupat po schodišti věže až na úroveň hlavní římsy okolních domů může zprostředkovat člověku nový pohled na známé území a usnadnit např. prezentaci řešení nové výstavby širší veřejnosti. Kromě vyhlídkové plošiny disponuje věž také vnitřním zrcadlem schodiště, které je možné využít pro výstavní účely (plakáty, infopanely, umělecké instalace..).

Prominentní postavení věže je podtrhnuto řešením její fasády - jakožto předzvěst nové výstavby v Karlových Varech je fasáda řešena ve smyslu nové tváře Karlových Varů. Fasádní prvky jsou vytvořeny speciálně pro Karlovy Vary a odka-zují na místní tradiční výrobu porcelánu. Vzniká tak site-specific prvek, který navazuje na logo Karlových Varů (stupěň, kruh, Vřídlo, oplatka..), ale pomocí rozdělení loga na čtvrtiny a jejich náhodným pootočením vytváří nový abstraktní motiv.

Věž je uvažována jako atypická ocelová konstrukce doplněná kovovým roštem pro mechanické kotvení fasádních prvků a pororoštem pro nášlapné plochy schodišť, podest a vyhlídkové plošiny

Motiv čtvrtiny loga se opakuje v obměněné podobě také na fasádě infocentra - tvar je vyfrézován do plechového fasádního obkladu a vytváří tak perforaci, která zjemňuje industriální charkter stavby. Tvar vycházející z loga se tak může díky dennímu, slunečnímu nebo umělému světlu promítat i na okolní předměty a povrchy.

Infocentrum je koncipované jako maximáně prosklená stavba, zejména ze strany nejvíce pohledově exponované jižní a východní fasády. Aby návštěvnící a obyvatelé Karlových Varů infocentrum využívali, je nutné, aby co nejvíce viděli zvenku dovnitř a dění uvnitř je lákalo přijít se tam podívat. Jižní fasáda je také maximálně otevřená - vstupní dveře mohou být otevřeny po celé její délce.Fasáda infocentra je tvořena pevnými a pohyblivými plechovými panely. Některé díky své perforaci slouží jako stínění, jiné jako pohledová clona před prosklenou výplní. Pohyblivé kusy fungují jako okenice před celoplošným prosklením. Zároveň mohou fungovat jako doplňkové plochy pro umístění plakátů k výstavám, festivalům atd.

Interiér infocentra je řešen střídmě, důraz je kladen na infopult, který by měl být jasně viditelným prvkem pro příchozí obyvatele i návštěvníky města. Vizuálně je infopult propojen s věží díky použití stejných porcelánových prvků. Ostatní prvky v interiéru jsou řešeny v nenápadné černé / tmavě šedé barvě tak, aby daly vyniknout informacím a informačním předmětům, kvůli kterým sem návstěvníci přišli.

Tmavé prvky jsou doplněny dřevem a teplým béžovým odstínem podlahy. Pro posezení návštěvníků, kteří si chtějí sami prostudovat dostupné materiály, jsou v části lounge k dispozici pohodlná dřevěná křesla. Dřevo se v interiéru objevuje tam, kde je povrch nábytku v přímém kontaktu s návštěvníky - horní deska infopultu, područky, sedák a opěrák křesla.

Z prostoru lounge je výhled do vnitřního atria se vzrostlým stromem doplněným např. o podrost z okrasných travin. Atrium není přístupné, je to vnitřní “zelené srdce” infocentra. Opticky je ze západní strany uzavřeno ocelovým schodištěm vedoucím na střešní terasu. Na střeše infocentra se nabízí klidné posezení ve stínu pod korunou stromu.

Podél východní fasády infocentra orientované směrem do parkoviště je nově navržen dlážděný chodník namísto krajních parkovacích stání. Tento vstupní přeprostor je také doplněn o stojany pro kola.

Na severní straně jsou umístěna okna vedoucí do zázemí a pevné panely určené pro plakáty apod. viditelné pro auta projíždějící okolo po ulici Západní.